Бақылау жұмысы
Мақсаты:
Білімділік: оқушылардың тарау бойынша алған білімдерінің нақтылығын, меңгерілу дәрежесін айқындау; жұмысты орындау барысында дайындық деңгейлерін анықтау.
Дамытушылық: оқушылардың білім деңгейін және оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
Тәрбиелік: өз бетімен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу;
- Оқушыларды түгендеу;
- Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалау;
- Оқушылардың назарын тақтаға аудару;
- Оқушыларды топқа бөлу.
ІІ. Өткенді шолу:
- Ньютонның сақталу заңын импульстік түрде жазудың бір артықшылығы бар. Қандай?
- Ньютонның заңдары
- Күш моменті дегеніміз не?
- Күш иіні деген не?
- Штейнер теоремасы қалай айтылады?
- Бүкіләлемдік тартылыс заңын кім ашты?
ІІІ. Негізгі бөлім
Бақылау жұмысы
І нұсқа
- Серіппені 8 мм-ге созу үшін 0,04 Дж жұмыс істеу керек. Осы серіппені 4 см-ге созу үшін қандай жұмыс атқару қажет?
- Массасы 10 кг дене қандай да бір күштің әсерінен 3 м/с2 үдеу алды. Массасы 24 кг дене дәл осындай күшпен әсер еткенде ол қандай үдеу алады?
- Массасы 200 г балықты тік жоғары көтергенде қатаңдығы 0,5 кН/м-ға тең қармақ бауы қанша созылатынын анықтаңдар.
- 2 км биіктіктен түсіп келе жатқан массасы 20 мг жаңбыр тамшысына әсер етеін ауырлық күішінің істейтін жұмысы қандай болады?
- Ғарыш ракетасы старт берілгенде Жер бетінен 20 м/с2 үдеумен тік жоғары қарай қозғалады. Кабинадағы массасы 80 кг ғарышке-ұшқыштың салмағын табыңдар.
ІІ нұсқа
- 60 Н күш денеге 0,8 м/с2 үдеу береді. Осы денеге қандай күш 4 м/с2 үдеу бере алады?
- Қатаңдығы 40 кН/м серіппені 0,5 см-ге созу үшін қандай жұмыс атқару керек?
- Жер бетінен 300 км биіктікте ұшып жүрген жасанды серіктің жылдамдығы қандай? Оның айналу периоды қандай?
- Тереңдігі 5 м судағы көлемі 0,6 м3 тасты судың бетіне дейін көтерді. Тастың тығыздығы 2500 кг/м3. Тасты көтеруде істелген жұмысты табыңдар.
- Жер бетінен 600 км биіктікте дөңгелек орбита бойымен айналып ұшуы үшін жасанды серіктің жылдамдығы қандай болу керек? Оның айналу периоды қандай?
ІІІ. Бағалау.
IV. Үй тапсырмасын беру: тарауды қайталау.